AHŞAP TUTKUSU VE AZ BİRAZ İNEBOLU

Yüzyıllardır sayısız insanın gelip geçtiği sonsuz hayaller mezarlığı Dünya’dan çok şey beklemenin ne kadar beyhude bir uğraş olduğunu çoktan idrak etmiş biri olarak, ne çok para, ne şâşâlı bir hayat, ne üstün bir kariyer, ne de buna benzer hırslı ideallerim oldu hayattan; şöyle sıcak, küçük, cumbalı, ama kesinlikle “Ahşap” bir ev sahibi olabilmeyi umut etmekten başka.

İnsanoğlunun doğasına aykırı olarak ürettiği yüzbinlerce yapaylıklar içerisinde, bambaşka bir yeri vardır ahşabın.  Keyif yaptığım bir kafedeki masa ve sandalyeyi, gıcırdayan bir merdiveni, tarih kokan eski bir kitaplığı, bazen de parktaki bir bankı kullanmak adeta onunla bütünleşmektir benim için.

İstanbul’ da yaşıyorsanız, Boğaz kıyılarında yer alan tarihi yalıları elbetteki biliyorsunuzdur. Bir çok Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı ve Servet-i Fünun yazarlarının “alafranga” yaşamlar üzerine kurdukları hikayelerin geçtiği bu konaklar, ahşap tutkusunun bilinçaltıma yerleşmesinin başlangıçları olmuşlardır. Bir Çalıkuşu Feride’ nin, Aşk-ı Memnu Behlül ve Bihter’ in , Eylül’ deki Suat ve Necib’ in hikayeleri hep bu konaklarda kesişmiş ve yine bu konaklarda sonlanmıştır…

Varoluşumuzu yalanlayarak, daha çok “mış gibi” yaşadığımız günümüzde, tam olarak ahşap olmasa da, onu andıran başka alternatiflerle devam ediyor hayatımız. Hasır görünümünde duran ancak oturduğunuzda yavaştan kaydığınız plastik sandalyeler, iştah kaçıran soğuk plastik masalar ve buna benzer sayısız dekorasyon malzemeleri “Modernize Olmak” entegre edilldiler bizlere. Oysa , ne strafor ne plastik ne de beton bir ahşabın aurasına sahip olabilir.

Bir gün, istediğim o ahşap eve sahip olacağıma yürekten inanıyorum…

****

Birbirinden farklı binlerce güzellikleri olan canım ülkem içerisinde, bazen az bilinmişliğine üzülürken, bazen de henüz rant çevrelerince keşfedilememiş olmasına  içten içe sevindiğim, Karadeniz kıyısında naif bir duruşu olan memleketim İnebolu da, yeşilin ve mavinin arasına bir nakış gibi işlenmiş, kendine has mimarisi ile kök boya denilen özel bir boya ile kırmızıya boyanmış özel ahşap evlere sahiptir.

                                               Tipik Bir İnebolu Evi Maketi (Görsel Alıntıdır).

 

                                                           Tipik Bir İnebolu Evi (Görsel Alıntıdır).