BİR TATİL BİR ÖNERİ…

                                                                     Cunda’da bir evin kapısı

Deniz, kum, güneş üçlüsünün suyunun çıkartılıp şezlong-otel-açık büfe arasında gidip gelinen tatilleri, mesai çağı insanlarının mevcut monotonluklarından kaçarken tutulduğu bir başka monotonluklar olarak görüp hiçbir zaman sevememişimdir…

Tatil demek keşfetmek demektir benim için. Yürümek, tanımak, gezilen yerin hayatının akışına girmek, dilini anlamaya çalışmak, kısacası “hep isteyip de yapamadığımız o başka hayatlara çekip gitme isteklerini oynadığımız kısa filmler” demektir.

Bu yüzden, sabahın ilk ışıklarından gün batımına kadar güneş altında uyuyarak tatil yapan insanları, onların da beni anlayamama haklarını saklı tutarak asla anlayamayacağımı eklemek isterim.

Bununla birlikte en güzel tatil, yalnız yapılan tatildir bana göre. Kendinle kalmak ama bir o kadar da yeni insanlarla tanışmak, ufkunu genişletmek, “yalnız da yapabiliyorum ohh” demek için verilmiş iyi bir karardır. Çoğunluğun fikirlerine uyma, alttan alma, memnun etme endişesi taşımadan, yapabileceklerinin sınırlarını belirleyen tek kişi sensindir.

Bir bavula sığmalı her şey…

***

Bireyselliğin, birey kalma mücadelesinin zor olduğu bir toplumda, tek başına tatil yapma düşüncesi bir çok insana ürkütücü gelir. Çoğunlukla da haklılardır aslında. En sıradan örnekle bir gece klübüne bile giderken “çift” olma şartının arandığı, “aile salonu” diye bir kültürel kavramın olduğu, restoranların güzel manzaralı masalarının çiftlere terk edilmek zorunda kalındığı ortamlarda, bireysellik çoğunluğun ezici gücünün altında kalır. İşte böyle durumlardaki gereken o varoluş mücadelesini göze alamayan bireylerin “Tek başına ne yaparım?” “Nereye  giderim?” “Nasıl bir şeylere dahil olurum?” kaygısına girip böyle bir şeye cesaret edememesi çok doğaldır.

Çoğu zaman ihtiyacımız olmadığı halde “ayakdaş” olması adına çanta gibi taşıdığımız insanlar da bu mücadeleye girmekten korkmanın bir sonucu olarak var olan stepnelerdir hayatımızda…

Ben diyorum ki, hiç fazla düşünmeden istediğiniz yere gidip tek başınıza tatil yapın, yapabilin, yaptırın. Dünyada keşfetmek için bekleyen müthiş yerleri size uyması için dört gözle beklediğiniz insanların zaman ve ruh hallerine bırakmayın.

***

Kısa kesip son tatilimde çektiğim bazı fotoğrafları paylaşarak bitiriyorum.

Yeldeğirmeni Cunda
Ayvalık’ta bir kedi
Bozcaada’da bir restoranın içi
Camii bahçesinde bir çocuk/Ayvalık

 

Objektife takılan utangaç ufaklık/Ayvalık

 

Ayvalık’ta yakaladığım güzel bir kare.